islam videoları
Sponsor Reklam

Video Yükleniyor 10 Sn. Bekleyin


Video Önü Reklam Alanı

Bu Alana Reklam Vermek İstiyorsanız

Bizimle İLETİŞİM Bölümünden İrtibata Geçiniz

Hata: JavaScript Kapalı.

Sponsor Reklam
 • İzlenme: 27441
 • Video açıklaması :

  Dini hikayeler

  Dini hikaye

  Köyün birinde çook eski bir adet varmış. Bu adet artık iş görmez ihtiyarları alıp ıssız bir ormanda götürüp orada yırtıcı hayvanlara bırakıp kaçırmış. Bunun nedeni az olan yiyeceklerin gençlere yetmesiymiş. Böyle bir açlıktan dolayı aynı zamanda ihtiyarları bir yaştan sonra evin içerisinde tutmak gizlemek yasakmış. Bunu yapanlar cezalandırılır yaşlılarla birlikte ormana götürülürmüş. İşte böyle bir adet döneminde yaşlarım birini oğlu yine ormana götürüyorlarmış. Bu kış mevsimi içerisinde ihtiyar,torun ve oğlu beraber ormana gitmişler. Tam ormana bırakıp dönüyorlarmış ki torun oyuncak kızağını dedesinin yanında unuttuğunu fark etmiş. Torun bunun üzerine babasına dönerek kızanı mutlaka alması gerektiğini söylemiş tabikide babası durumu kulak asmamış.Çocuk babasına Kızağımı almalıyım yoksa sen yaşlandın mı senin neyle ormana götürüp bırakıcam demiş. Oğul anlamış ki babasının kaderi yaşlandığında kendi kaderini olacak hemen geri dönüş babası ellerini çözmüş eve geri getirmiş samanlıkta saklayıp her gün ona gizlice yemek götürmüş. Belirli bir süre sonra da köydeki hayvanlar arası bir hastalık geçirmeye başlamış. Hayvanlardan birkaçı ard ardına ölmüş. İhtiyar oğluna demiş ki hastaları iyi olan hayvanları iyi olanlardan ayır. Onlara şu otları içir. Sağlık olanları ise şöyle şöyle yap. Oğlunun ise babasının dediklerini yerine getirmiş ve gerçekten de hayvanların arasındaki ölüm oranı azalmış. Bir hayvan ölüm döşeğindeyken kurtulmuş. Bayram geldiğinde her sene bu köy halkı kurbanla kesme başlamış. İhtiyaroğlu şöyle demiş köyde hayvan neredeyse yok denecek kadar az. Senin de fazla hayvanın yok. Bu sene kurban kesme. Gerçekten de 1 2 ay içinde bütün köy tarlaları tarlada çalışacak hayvan bulamamış. Babasının sözünü dinleyen oğul, kurban kesmeyerek kendini toparlamş.Bahara doğru ise köyü çevresinde ekmek yapılırmış. Yalnız bunun için bu sefer tahıl bile kalmamış. Ama asıl sorun bu değilmiş. Asıl sorun tarlada ile kullanılabilecek tahıl olmaması yapmış. Tarla içerisine hangi mahsullerin hazırlicam bilmen köylü tohumu da nasıl üreteceğini de bilmiyormuş. Bilmiyormuş yine oğul babasını dönerek öğüt vermesini istemiş. İhtiyar bu konuda öğrenmiş demiş ki yavrum ağır çatısını zaman çıkar yeniden döv. Oradan tohumluk buğday çıkartabilirsin iş olan babasının da dediğini dinlemiş ve daha önce olduğu gibi bu seferde dediğini yapmış. Gerçekten de yaptığı işten tohumluk buğday çıkartabilme iş bunun üzerine köylüler oğlunu büyücü sanmış ve evi izlemiş. Böylece ihtiyarın hala yaşadığnı görmüş. Oğlunu krala şikayet etmişler.Kral her ne kadarda kuralları çiğneyen genç adama kızmış olsa da daha sonra olup bitenlerin dinleyip bu âdetin ve saçma olduğunu ve değiştirilmesi gerek olduğuna karar vermiş. Bundan sonra çocuklar anne ve babanın yaş destanı bakacaklar diye geçirmiş.

  Resme ait görsel: DİNİ HİKAYELER
  Kategori: Genel
Sitene Ekle:
Video Linki:
YORUM YAP
Sosyal Linkler
Twitter Share Facebook Share Technorati Share Google Share Delicious Share Digg Share
Reklamlar
Benzer Videolar
Kategoriler
Basketbol
İslam Videoları
İslami Videolar - Dini Videolar - Sitemap - Rss
© 2010 All Right Reserved Sesli-İslam.Com- Tüm Hakları DMR'ye aittir.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yasal Uyarı : Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.