islam videoları
Sponsor Reklam

Video Yükleniyor 10 Sn. Bekleyin


Video Önü Reklam Alanı

Bu Alana Reklam Vermek İstiyorsanız

Bizimle İLETİŞİM Bölümünden İrtibata Geçiniz

Hata: JavaScript Kapalı.

Video çalışmıyorsa tıklayın | sesli-islam.com
Sponsor Reklam
 • İzlenme: 11244
 • Video açıklaması :

  Amentu duası

  Her müslümanın mutlaka ezberlenmesi gereken bir dua olarak bilinen amentü duası manası iyice çocuklara ezberletilmelidir. Amentü duası ayrıca nikah duası olarak bilinir. Amentü duasının fazileti antu iman etmek anlamına gelir amentü billahi ise kime iman ettin açıklamasını açıklar ki bunun anlamı Billahi derken Allahı inanmaktır. Dikkat edilirse biz vallahi baillahi deriz bu bizim için and gibidir. Yani yanlızca allaha iman ederim billahi allaha iman ettim anlama gelir. Bu yüzden bismillah diyoruz aynı zamanda bu sure gök tanrı inancına inanan ve İslamı düşürme ihtiyacı hisseden düşürmeye çalışan kişiler tarafındanlarada söylenmiştir. Allahın varlığını ve bir yapı olarak incelediğimiz imanın anlamı açıklar. Hazreti aliye atfedilen kuranın sırrı fatiha süresinde fatiha süresinin sırrı ise besmele ve ve besmele sırada harfi nedir demiştir. Yani burada anlamamız gereken şey ise billahi kısmının çok önemli olduğudur. Bakara suresinin sekizinci ayetinde baktığımız zaman şöyle yazmaktadır ve minen nasi men yekulü insanların bir kısmı b harfinin kapsamında anlamamaktır. B harfi allaha iman hayret aşamalarına sonsuzluk anlamlarına iman ettikleri söyler. Fakat ne var ki iman bu kadarı ile değildir. Bir insan gerçekten Allah inanca sahip olabilmesi için önce Allahın varlığına ve birliğine inanmak, Aallahın kitabında yazan yazılanları kabule etmek, bununla birlikte bunları uygulaması gerekir kısaca tevfik getirdiğimiz zaman buna kalben bu işlemi yapmayalıyız. Allaha yegane inanmalı ve hazreti muhammeti onun elçisi yani peygamber kabul etmeliyiz ki ancak ozaman Allah inançlı bir mümin olabiliriz. Allaha inanmak yetmez allah inancımızı kesinlikle kitabına göre yapmalıyız aklınıza takılan bir takım sonra olabilir bunun için birçok görüş olabilir. Kuran okumayı araştırmalı ve hangisinin Allaha daha yararlı olduğunu düşümeliyiz. Ona göre karar vermeliyiz. Aynı zamanda bir mümin olabilme şartı

  Allah tarafından kesinlikle belirtilmiştir. Açıklama kalktığımızda herkezin bildiği gibi 6 adet olduğunu görürüz. Allahın var olduğunu birliğinin dirliğine işlediğin gibi benzer olmadığını yanlızca konu yardımcı olduğunu ondan başka ilah olmadığını üçümüz bir ispatıdır. Allahın olduğunu inanmak alla gözle görülmeyen manyetik beybi meleklerin varlığına inanmak. İnsanlar içerisinde peygamberler yapan aracı seçti ne ve bunların isminin kuranı bildirilenlerin tek tek peygamberlerine inanmak. Kıyametin kopacağı ben dünya hayatına son bulacağına ve herkezin öleceğine esrar dilediğini inanmak sonra ise kadere iman dilimiz hayır ve herşeyim Allah tarafından verildiğini inanmak. Her birine ayrı ayrı inanmak yanlışdır. Bunların her biri net ve aynı yerde söylenmesi gerekir. Eğer bunlardan birinin yalnış diğerlerinin doğru olduğunu düşünüyorsa o kişi müslüman olmaz.

  Amentu duasının Okunuşu:

  Âmentü billahi ve melâiketihi ve kütübihî ve rusülihî vel yevmil-âhıri ve bil-kaderi hayrihî ve şerrihi minellâhi teâlâ vel-basü badel mevti hakk Eşhedü en lâ iâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh.

  Amentu duasının Manası

  Ben Allahü Teâlâya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allahü Teâlânın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şehadet ederim ki, Allâhü Telâdan başka ilâh yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v) Onun kulu ve peygamberidir.

  Resme ait görsel: Amentü Duası - Tecvidli
  Kategori: Dua ve Yakarış
Sitene Ekle:
Video Linki:
YORUM YAP
Sosyal Linkler
Twitter Share Facebook Share Technorati Share Google Share Delicious Share Digg Share
Reklamlar
Benzer Videolar
Kategoriler
Basketbol
İslam Videoları
İslami Videolar - Dini Videolar - Sitemap - Rss
© 2010 All Right Reserved Sesli-İslam.Com- Tüm Hakları DMR'ye aittir.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yasal Uyarı : Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.